מה חשוב לדעת על חשבונית פיקטיבית

החוק בישראל קובע כי בעסקאות בהן ישנה תנועה כספית תופק חשבונית מס עבור כל סכום. אין עסקאות הפטורות מהפקת המסמך וגם כאשר מדובר על עסקאות בהן מוחלפים רק מוצרים יש צורך להפיק חשבונית מתאימה לכך. החשבונית הפיקטיבית משמשת לצורך רשומות בלבד, כאשר לא בוצעה העברת כספים או מוצרים מצד לצד. 

מהי חשבונית פיקטיבית? 

החשבונית הפיקטיבית משמשת כמצג שווא לעסקאות שלא באמת התרחשו. הן נועדו להציג בפני רשות המיסים הוצאה המוכרת במס וזאת במטרה לבצע הפחתה בעבור תשלום המס להכנסות. כאשר אנו מדברים על חשבונית פיקטיבית אנו מדברים על חשבונית למראית עין בלבד, היא מבוצעת בין שני אנשים או עסקים שתיאמו זאת ביניהם או לא, ומדובר על עבירה פלילית. 

מתי נעשה שימוש בחשבונית פיקטיבית? 

בדרך כלל חשבונית פיקטיבית תינתן בשני מצבים: כאשר החשבונית ניתנת בתור חברת קש או כאשר שני אנשים או עסקים החליטו ביניהם לחבור כדי להוציא את החשבונית, למרות שכלל לא התבצעה ביניהם העברת כספים. 

במקרה הראשון, בו עושים שימוש בחברת קש, נעשה שימוש בשם פיקטיבי לחלוטין, של חברה שעל הנייר קיימת אך בפועל היא אינה מספקת את השירותים. אותה חברה שלא קיימת מספקת חשבונית עבור עסקה שלכאורה התקיימה תוך הגשת המסמכים עבור העסקה לצורך קיזוז ההוצאות במשרדי רשות המיסים. 

במקרה השני, שני עסקים או שני אנשים חוברים יחד כדי להוציא חשבונית פיקטיבית. במצב כזה אחד העסקים יוציא חשבונית פיקטיבית והעסק השני יגיש את החשבונית לרשות המיסים. מה המטרה של כל זה? העסק שהפיק את החשבונית יכול להיות רשום במדינה אחרת, כך שהוא לא חייב במס בישראל, או שהוא כלל אינו רשום ומדובר על עסק פיקטיבי לחלוטין, מאידך הוא יכול לקבל בחזרה הוצאות על אותן חשבוניות פיקטיביות ואלה מתורגמות כמובן לכסף. 

מדוע יש להימנע מחשבוניות פיקטיביות? 

הוצאת חשבונית פיקטיבית היא עבירה כלכלית חמורה וכל מי שלוקח צד בנושא הוא חלק מהעבירה שהתרחשה והוא עלול לעמוד לדין. כדאי לדעת שבדרך כלל עבירות בתחום הכלכלי נבחנות בתחילה בחקירה שאינה גלויה לשם איסוף ראיות, לאחר מכן עוברים לחקירה גלויה, בשלב זה בדרך כלל כבר יש לרשות המיסים ולזרועות החוק מספיק הוכחות כדי להעמיד לדין את מי שקשור בפרשה. אדם או עסק שלא רוצים להיות מעורבים בפלילים בשום אופן לא צריכים להתערבב בסוג כזה של עסקאות, גם כאשר מדובר על חברים קרובים, עסקים של בני משפחה ובעתות מצוקה כלכלית. ישנם פתרונות כלכליים רבים אחרים בהם ניתן להיעזר במקום לעבור על החוק. 

האם רשות המיסים בודקת חשבוניות פיקטיביות? 

רשות המיסים משקיעה משאבים רבים באיתור פעילות כלכלית פסולה והיא ערה לגמרי לעובדה שעסקים ואנשים פרטיים עושים שימוש בחשבוניות פיקטיביות. הבנק מדווח על העברות כספים שמעלות חשד, המערכות הטכנולוגיות של רשות המיסים יודעות לאתר תנועות שנראות חשודות וגם פקידי אותם משרדים מיומנים במציאת עסקים שפועלים באופן זה. 

כאשר עולה חשד כל שהוא שישנן תנועות מחשידות בעסק או אצל אדם פרטי, רשות המיסים חוקרת את הנושא לעומק בכליה השונים ואם לרגע מישהו חשב שהרשות לא משקיעה זמן ומשאבים מספיקים בתחומים מסוימים, הרי שבתחום המרמה היא משקיעה משאבים רבים ועל כן העצה הטובה ביותר הנה להימנע מכך לחלוטין.

קידום אתרים

הכל על קידום אורגני SEO

בעידן הדיגיטלי של היום, עסקים מחפשים כל הזמן דרכים להגביר את הנראות המקוונת שלהם ולמשוך יותר לקוחות. אחת השיטות היעילות ביותר להשיג זאת היא באמצעות קידום אורגני בגוגל. קידום אורגני הוא תהליך של אופטימיזציה של תוכן האתר כדי לשפר את הדירוג במנועי החיפוש ויצירת תנועה ולידים ללא פרסום בתשלום. במאמר זה נחקור את היתרונות של קידום אורגני בגוגל, לרבות היתרונות שלו לטווח ארוך, עלות-תועלת והאתגרים הנלווים אליו.

סריגה עם חוטי טריקו

הסתיו הגיע והוא צובע את הנוף בגוונים עזים של כתום וצהוב עם ירוק וכשהעלים מתחילים לנשור על האדמה והרוח הקרירה ממלאת את האוויר, הידיים שלנו מתחילות לחפש את המסרגות. זו העונה שבה אנו מוצאים נחמה ביצירת שטיחים, סלסלות, תיקים ושפע של פריטים ייחודיים, הן כמתנות מחממות לב והן כתוספת נעימה לבתים שלנו.

אופנה

אימוץ אופנה טבעונית: ביגוד והנעלה ברי קיימא לצרכנים בעלי חמלה

תעשיית האופנה עוברת שינוי משמעותי לעבר פרקטיקות אתיות ובנות קיימא יותר, והיבט אחד של תנועה זו הוא עלייתם של ביגוד והנעלה טבעוניים. אופנה טבעונית מציעה אלטרנטיבה חמלה וידידותית לסביבה למוצרים מסורתיים שמקורם בבעלי חיים, מבלי להתפשר על סגנון או איכות. במאמר זה נחקור את החשיבות של ביגוד והנעלה טבעוניים, נדגיש את היתרונות וההשפעה שלהם, תוך הצגת "סהרה", מותג חלוץ בתעשיית האופנה הטבעונית.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

תביעות סיעוד – איך עושים את זה נכון?

תביעת סיעוד היא כלי חשוב ביותר למימוש הזכויות שלנו. במידה ואנחנו או הקרובים אלינו נתקלים בקושי תפקודי ובצורך לקבל טיפולים רפואיים מתמשכים, תביעת סיעוד היא

תמציות טבעיות

עולם הקוסמטיקה התפתח מאוד בשנים האחרונות, כך שתוכלו למצוא מוצרים חדשים רבים על המדף. מוצרי הקוסמטיקה הבסיסיים השתדרגו והפכו להיות מוצרים רב גוניים. כל אחד

אילו בעלי מקצוע משתמשים בפרופיל U?

הוא מוצר מהפכני בתחום התעשייה ועד כמה שהוא פשוט – ככה הוא יעיל ומשמעותי. כיום פרופיל U נחשב לאחד המוצרים המבוקשים בתעשייה, מהו, עבור מה